, Kleszcze > choroby transmisyjne psów! ďťż

Kleszcze > choroby transmisyjne psów!

Sequentix...
Kleszcze > choroby transmisyjne psów!
  http://www.kleszcze.com.pl/images/kl...kleszcze_2.jpg

Choroby transmisyjne psów! Tu znajdziesz opisy chorób zakaźnych u psów, które przenoszone są przez: KLESZCZE i OWADY Łączny spis jest tutaj ... oraz poniżej zamieszczamy kopię tych informacji:

Wyślij znajomym powiadomienie na email o tym temacie, formularz:
http://www.forum.molosy.pl/sendmessa...ofriend&t=6984



Choroby transmisyjne psów - Babeszjoza - Piroplazmoza
  1. Choroby zakaźne psów przenoszone przez KLESZCZE:

Babeszjoza - Piroplazmoza

Babeszjoza psów powodowana jest przez bytujący wewnątrz erytrocytów gatunek pierwotniaka Babesia canis oraz coraz częściej przez Babesia gibsoni, którego zasięg występowania w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie stale się poszerza. Znaczenie poszczególnych gatunków kleszczy w przenoszeniu babeszjozy psów zmienia się w zależności od geograficznej lokalizacji.

Patogeneza babeszjozy powodowanej przez B. canis canis i B. gibsoni oraz towarzyszące jej objawy kliniczne związane są z postępującą anemią hemolityczną. Natomiast w przebiegu znacznie cięższej choroby, której przyczyną jest B. c. rossi może dochodzić do wstrząsu z towarzyszącym niedotlenieniem i spadkiem ciśnienia oraz zespołem rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC), uogólnionej reakcji zapalnej oraz upośledzenia funkcji wielu narządów. Nasilenie procesu chorobowego jest ponadto uzależnione od gatunku wektora biologicznego, jak również wieku, rasy oraz statusu immunologicznego psa.

Na obszarach endemicznych powszechnie notuje się występowanie przebiegających przewlekle zakażeń B. canis bądź B. gibsoni. Choć dotknięte nimi zwierzęta zdają się być klinicznie zdrowe i objawy choroby manifestują się u nich jedynie pod wpływem działania stresu, jednak stanowią one rezerwuar patogenów dla zwierząt podatnych na zakażenie, a ponadto ich sprawność fizyczna utrzymuje się na poziomie niższym niż optymalny.

Źródło:
http://www.kleszcze.com.pl/kleszcze/...roplazmoza.htm

Wyślij znajomym powiadomienie na email o tym temacie, formularz:
http://www.forum.molosy.pl/sendmessa...ofriend&t=6984

Choroby zakaźne psów przenoszone przez KLESZCZE:
  Choroby zakaźne psów przenoszone przez KLESZCZE:

Erlichioza

Erlichioza psów powodowana jest przez przenoszone przez kleszcze, umiejscawiające się wewnątrzkomórkowo, riketsje z rodzaju Ehrlichia, które u psów bytują, jak wykazano, wewnątrz monocytów, granulocytów oraz płytek krwi. Obecnie rozróżnia się trzy grupy genetyczne riketsji z rodzaju Ehrlichia, które sklasyfikowano na podstawie filogenetycznej analizy podjednostki 16S rRNA. Do grupy genetycznej III zalicza się E. canis odpowiedzialną za wywoływanie choroby występującej powszechnie na obszarach tropikalnych i klimatu umiarkowanego. Geograficzne rozmieszczenie E. canis poszerzyło się wraz ze zwiększeniem zasięgu występowania R. sanguineus. Rozróżnienie objawów klinicznych chorób powodowanych przez przynależne do grupy genowej III gatunki, które są przyczyną zakażeń u psów, może być niemożliwe, a ponadto występować mogą różnice w zjadliwości pomiędzy szczepami.

Powszechnie notuje się utrzymującą się przewlekle podkliniczną postać zakażenia powodowaną przez ulegające sekwestracji w tkance śledziony mikroorganizmy. W następstwie utrzymującej się długo infekcji może rozwinąć się zagrażająca życiu przewlekła postać erlichiozy o poważnym przebiegu, którą wiąże się z nieodwracalnym uszkodzeniem szpiku kostnego. Erlichioza przebiega ciężej u pewnych ras (np. u owczarków niemieckich oraz u zwierząt młodszych). Jednakże na przebieg choroby mogą wpływać również zakażenia towarzyszące, poziom odporności oraz zmienność pomiędzy różnymi szczepami drobnoustroju.

Źródło:
http://www.kleszcze.com.pl/kleszcze/...erlichioza.htm

Wyślij znajomym powiadomienie na email o tym temacie, formularz:
http://www.forum.molosy.pl/sendmessa...ofriend&t=6984

Choroby zakaźne psów przenoszone przez KLESZCZE:
  Choroby zakaźne psów przenoszone przez KLESZCZE:

Borelioza - choroba z Lyme

Borelioza psów wywoływana jest przez krętki, B. burgdorferi sensu lato, przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes. Przyczyną choroby u ludzi są co najmniej cztery warianty genowe bakterii, których występowanie notuje się głównie na półkuli północnej. W Europie Północnej obszar, na którym notuje się przypadki boreliozy, stale się powiększa, a zakażone drobnoustrojami kleszcze I. ricinus występują obecnie powszechnie na obszarach miejskich. W przeciwieństwie do Europy, gdzie notuje się obecność kilku gatunków Borrelia, w Stanach Zjednoczonych występuje tylko jeden B .burgdorferi sensu stricte.

Mimo, iż na obszarach endemicznych u znacznego odsetka psów stwierdza się obecność przeciwciał, u niewielu pojawiają się objawy kliniczne. Kilka patomechanizmów przyczynia się do uszkodzenia struktur stawów. U psów powszechnie notuje się utrzymywanie się zakażenia bakteriami z rodzaju Borrelia nawet po zastosowaniu antybiotykoterapii. Mikroorganizmy te ulegają sekwestracji w skórze, tkance łącznej, stawach oraz CUN. Do reaktywacji zakażenia w wyniku zaostrzenia drzemiącego procesu chorobowego może dochodzić u zwierząt z upośledzoną funkcją układu immunologicznego bądź w przebiegu zakażeń towarzyszących.

Źródło:
http://www.kleszcze.com.pl/kleszcze/...oba_z_Lyme.htm

Wyślij znajomym powiadomienie na email o tym temacie, formularz:
http://www.forum.molosy.pl/sendmessa...ofriend&t=6984



Choroby zakaźne psów przenoszone przez KLESZCZE:

Grupa gorączek plamistych


Gorączka plamista Gór Skalistych jest notowaną u psów oraz ludzi chorobą o potencjalnie śmiertelnym przebiegu, powodowaną przez zlokalizowane wewnątrzkomórkowo bakterie Rickettsia rickettsii. Występowanie tego gatunku riketsji notuje się w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej oraz Południowej, gdzie przenoszony jest on odpowiednio przez kleszcze rodzaju Dermacentor, Rhipicephalus oraz Amblyomma. Wykazano ponadto, że Rickettsia conorii, czynnik chorobotwórczy gorączki kleszczowej afrykańskiej notowanej u ludzi na obszarach Europy południowej, środkowego wschodu oraz Afryki południowej jest również przyczyną zakażeń u psów.

Zasadniczym mechanizmem patologicznym w przebiegu gorączki plamistej Gór Skalistych u psów jest wnikanie riketsji oraz uszkadzanie przez nie komórek śródbłonka, niewielkich naczyń tętniczych oraz żylnych. Choć uważa się, że pierwotną przyczyną małopłytkowości towarzyszącej klinicznie przebiegającej chorobie jest nadmierne zużycie płytek krwi, jednak u psów zakażonych stwierdza się również obecność przeciwciał skierowanych przeciw krwinkom płytkowym. U Springer spanieli dotkniętych niedoborem fosfofruktokinazy oraz u owczarków niemieckich stwierdza się niejako predyspozycje do bardziej gwałtownego przebiegu choroby.

Rozpoznawanie przenoszonych przez kleszcze chorób opiera się na połączeniu wyników badania klinicznego oraz badań laboratoryjnych, bezpośrednim stwierdzeniu obecności mikroorganizmów we krwi bądź zakażonych tkankach w badaniu mikroskopowym lub za pomocą technik immunodiagnostycznych, badań hodowlanych, testów serologicznych, badań techniką immunoblotting oraz PCR.

Leczenie przenoszonych przez kleszcze chorób jest z wielu powodów swego rodzaju wyzwaniem. Znaczna część drobnoustrojów zlokalizowana jest wewnątrz komórek, a zjawisko sekwestracji ogranicza przenikanie leku i w efekcie jego skuteczność. Terapia z zastosowaniem tylko jednego chemioterapeutyku może okazać się niewystarczająca do zwalczenia zakażenia. Słaba bądź jedynie częściowa odpowiedź na tego typu leczenie może stanowić również odzwierciedlenie obecności zakażeń towarzyszących.

Źródło:
www.kleszcze.com.pl/kleszcze/choroby_zakazne_grupa_goraczek_plamistych.htm

Wyślij znajomym powiadomienie na email o tym temacie, formularz:
http://www.forum.molosy.pl/sendmessa...ofriend&t=6984